Co powinieneś wiedzieć o systemach suchej zabudowy?

Sucha zabudowa to coraz popularniejsza technika wykańczania wnętrz budynków. Tego rodzaju prace budowlane nie wymagają wykorzystania wody zarobowej, która z kolei jest niezbędna w procesie wiązania tradycyjnych materiałów budowlanych np. tynku, czy betonu.

Bowiem elementy wykończenia montowane są mechanicznie lub za pomocą kleju.

Do niedawna w tej technice stosowano przede wszystkim produkty drewnopochodne np. płyty wiórowe, sklejki, czy płyty pilśniowe. Obecnie wykorzystuje się najczęściej płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowe.

Rodzaje suchej zabudowy z płyt g-k

Płyty karton gips zyskały dużą popularność, ponieważ są lekkie oraz łatwe w obróbce i montażu. Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych rodzajów płyt o szerokim spektrum właściwości i zastosowań. Zwykłe płyty g-k stosuje się przede wszystkim do tworzenia okładzin ścian i sufitów. Jeśli chcemy płyty g-k przykręcać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności to należy wybrać płyty wodoodporne.

Kolejne zastosowanie to montaż sufitu podwieszanego oraz zabudowa poddasza.  W takich pomieszczeniach najczęściej wykorzystujemy płyty o wysokiej odporności na działanie ognia oraz większej twardości. Aby zapewnić odpowiednie parametry konstrukcji warto skorzystać z deklaracji właściwości użytkowych odpowiedniego systemu. W tym dokumencie znajdują się informacje o właściwościach wszystkich elementów systemu.

Płyty karton gips to także świetny materiał do tworzenia ścianek działowych. Przy budowie takiej konstrukcji bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji akustycznej oraz wytrzymałości mechanicznej. Przed przystąpieniem do pracy warto więc sprawdzić w deklaracji właściwości użytkowych systemu do tworzenia ścianek działowych, jakich materiałów powinniśmy użyć, aby uzyskać pożądany efekt. (http://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/deklaracje-wlasciwosci-uzytkowych-system)