Antykorozyjne farby do metalu

Przy malowaniu przedmiotów metalowych warto poza stroną estetyczną zadbać również o właściwe zabezpieczenie przed korozją. Nawet gdy mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, trudno mówić o stuprocentowej gwarancji, iż pozbawiona dodatkowej ochrony powierzchnia przetrwa wiele lat w niezmienionym stanie. Tutaj pomocą służą nam specjalne antykorozyjne farby do metalu, których zastosowanie ma szansę znacznie przedłużyć żywotność balustrady czy ogrodzenia, a także pomoże uniknąć corocznego odświeżania raz nałożonej emalii.

Dobra farba antykorozyjna (polecamy: https://www.bricoman.pl/farby-srodki-do-drewna/farby-uniwersalne-i-specjalistyczne/farby-do-metalu) ma właściwości nie tylko zapobiegające rozwoju korozji, lecz także neutralizujące już obecną rdzę. Warto jednak poświęcić czas na właściwe przygotowanie powierzchni do malowania, szczególnie jeśli pojawiły się na niej widoczne gołym okiem ślady korozji. Zaatakowane korozją fragmenty trzeba przed malowaniem przeszlifować przy pomocy drucianej ścierki lub gruboziarnistego papieru ściernego, pozbywając się przy okazji złuszczonej starej farby. Kolejnym krokiem jest zmatowienie całego podłoża drobnoziarnistym papierem ściernym, po którym powinno nastąpić całkowite odpylenie, umycie i odtłuszczenie powierzchni. Tak przygotowana baza zapewni jak najlepszą przyczepność nowej farby i zaoszczędzi nam czasu i wydatków związanych z koniecznością ponownego malowania w niedalekiej przyszłości. Przy odświeżaniu wcześniej malowanej powierzchni najlepiej dobrać farbę takiego samego rodzaju jak ta, której użyto poprzednio.

Antykorozyjne farby do metalu są farbami wielozadaniowymi, łączącymi właściwości trzech innych rodzajów farb – nakładanych w pierwszej kolejności farb gruntujących, nanoszonych na grunt (lub bezpośrednio na metal) farb podkładowych i najbardziej narażonych na działanie czynników atmosferycznych farb powierzchniowych. Z tego względu powinno się wybrać farbę, która poprzez optymalne połączenie składników zapewni oczekiwany przez nas poziom ochrony. Wśród farb do metalu, szczególnie tych akrylowych, znajdują się i takie, które nadają się jedynie do stosowania we wnętrzach, co zawsze jest przez producenta wyraźnie zaznaczone na opakowaniu. Nie wolno zapominać, że większość farb do metalu charakteryzuje się wysoką szkodliwością, dlatego przy malowaniu elementów wewnętrznych niezbędne jest zapewnienie właściwego poziomu wentylacji pomieszczenia co najmniej do całkowitego wyschnięcia malowanej powierzchni. Wietrzenie jest szczególnie istotne w przypadku obecności w mieszkaniu dzieci, zwierząt domowych i osób cierpiących na alergie.