Działki nad rzeką – zbuduj swój prywatny raj na ziemi

Wyobraź sobie, że zaczynasz dzień od pysznego śniadania na drewnianym ganku w towarzystwie śpiewu ptaków i szemrzącej nieopodal rzeki. Piękna wizja, prawda? Coraz więcej osób pragnie ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku, choćby tylko na weekend. W tym celu warto się zastanowić nad zakupem działki nad wodą, która stałaby się miejscem relaksu i odskocznią od trosk.

Walory estetyczne działki nad rzeką

Jeśli działka z dala od miasta – to tylko nad wodą. Szum rzeki czy jeziora będzie idealnym ukojeniem dla  nerwów. Dodatkowo obecność wody zapewni przepiękny krajobraz wokół naszego terenu. Działka z linią brzegową gwarantuje również zróżnicowaną faunę i florę, przyciągając niewielkie zwierzęta żyjące w pobliżu wody, jak wydry czy bobry, oraz będąc naturalnym środowiskiem roślin wodnych – hiacyntów wodny czy uroczych czermieni błotnych. Takie miejsce z pewnością będzie inspirowało do pojednania się z naturą i poprawi jakość twojego życia.

Kwestie bezpieczeństwa

Przed zakupem działki nad rzeką należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, koniecznie trzeba się zorientować jak dana rzeka radzi sobie podczas wzmożonych opadów – czy, i jak bardzo wylewa. W tym celu można na przykład przeprowadzić wywiad wśród przyszłych sąsiadów. Z tego powodu istotne jest również ukształtowanie terenu. Jeśli możliwe jest wybudowanie działki nad rzeką na wzgórzu, możemy być spokojni o ewentualne powodzie. Chcąc wejść w posiadanie działki z własną linią brzegową należy pamiętać o wszystkich domownikach. Jeśli masz małe dzieci bądź zwierzęta, zastanów się jak możesz zabezpieczyć dla nich teren. Dodatkowo kupując działkę nad rzeką trzeba liczyć się z nieuniknioną erozją wodną gleby i obecnością dzikich zwierząt, które nie raz podchodzą pod sam dom.

Możliwości działki z linią brzegową

cesardzialki

Działka nad rzeką oferuje wiele możliwości rekreacyjnych i relaksacyjnych. Jest świetnym rozwiązaniem dla amatorów wędkarstwa i sportów wodnych takich jak kajakarstwo. Co więcej tereny nadrzeczne przyciągają na ogół mniej turystów niż popularne tereny nadjeziorne, co gwarantuje upragnioną ciszę. Warunki przyrodnicze takiej działki są idealne wręcz do długich spacerów nad brzegiem rzeki, podziwiania fauny i flory i korzystania ze świeżego powietrza w dowolny inny sposób. Warto także pamiętać, że kupując działkę z linią brzegową zapewniamy sobie inwestycję na przyszłość. Takie tereny, zwłaszcza jeśli nie są szczególnie zalewowe, z czasem zwiększają swoją wartość, dzięki czemu w razie potrzeby można je korzystnie sprzedać.