Etykieta styropianu bez tajemnic

Opakowanie styropianu przyciąga kupujących nie tylko grafiką i kolorami ale również obietnicami jakie widnieją na paczce. Nie dajmy się zwieść. Najważniejsze są jednak parametry styropianu takie jak współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik przewodzenia ciepła.

Zadeklarowane parametry płyt styropianowych możemy znaleźć na etykiecie produktu, ponieważ producent ponosi odpowiedzialność prawną za prawdziwość podanych tam danych. Choć mała i niepozorna warto przeczytać etykietę przed zakupem. Czas zainwestowany w czytanie zwróci się z nawiązką podczas eksploatacji. Od tego zależy, jaki styropian wybierzemy w zależności od naszych potrzeb.

etykieta-styropianu

Najważniejszym parametrem jaki znajdziemy na etykiecie styropianu jest współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczony jako λd (lambda deklarowana). Współczynnik ten określa izolacyjność termiczną danego styropianu. Współczynnik przewodzenia ciepła decyduje, o tym jak grubą warstwę ocieplenia musimy użyć aby osiągnąć założoną termoizolacyjność przegrody.

Na opakowaniu styropianu możemy znaleźć również dodatkowe rodzaje lambd, które najczęściej zapisane są jako np. współczynnik przewodzenia ciepła λ marketingowa – wartość niższa (lepsza) niż lambdy deklarowanej (λd). Za ten parametr producent nie ponosi odpowiedzialności prawnej więc może tam wpisać cokolwiek. Jedyną i najważniejszą lambdą, którą trzeba brać pod uwagę przy wykonywaniu obliczeń jest lambda deklarowana (λd).

Warto zwrócić również uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który określa ile ciepła przenika przez przegrodę. Im niższa wartość współczynnika, tym lepszy poziom izolacji.

Poza współczynnikiem przewodzenia ciepła na etykiecie musi się znajdować tzw. kod produktu w którym podane są podstawowe parametry wytrzymałościowe i tolerancje dotyczące geometrii płyt. Przykładowy kod: T1-L2-W2-Sb5-P5-BS115-DS(N)2-DS(70,-)2-TR100. W przypadku styropianu do izolacji fasad, ważnym parametrem jest „wytrzymałość na rozciąganie” oznaczana TR. Zgodnie z ETICS’em minimalna TR powinna wynosić co najmniej 80kPa (TR80). Im większa TR tym lepiej. Jeśli w kodzie nie pojawia się TR, styropian nie powinien być stosowany do izolacji fasad.

Na rynku Polskim jak i w całej Unii Europejskiej dopuszczenie wyrobu budowlanego do sprzedaży regulowane jest zestawem aktów prawnych. Jednym z tych aktów jest Norma Europejska EN 13163: 2012, w której to opisano charakterystyki wyrobu, podano procedury badania, oceny zgodności, znakowania i etykietowania.