Jak przygotować się do budowy domu drewnianego?

Drewniany domek na Mazurach – nad jeziorem, z dala od ludzi i wszelkiej cywilizacji? To marzenie wielu zmęczonych miastem “mieszczuchów”, którzy życie wśród zgiełku samochodów z chęcią zamieniliby na wiejskie. Ucieczka od miasta wymaga jednak miejsca do zamieszkania. Drewniany dom może okazać się idealnym rozwiązaniem, a zbudowany własnoręcznie przyniesie dodatkową satysfakcję.

drewniane-domy

Dlaczego dom drewniany?

Drewniane domy mogą być idealną propozycją nie tylko dla tych, którzy chcą postawić domek letniskowy, lecz także dla tych, którzy chcą wybudować dom całoroczny. Takie konstrukcje, w przeciwieństwie do budynków murowanych, to także tańsze i – przede wszystkim – ekologiczne rozwiązanie. Ekologia to dziś głośny temat, a domy drewniane, które są w dość dużym stopniu ekologiczne, stają się coraz bardziej popularne. Ponadto drewno od zawsze było materiałem uniwersalnym i łatwo dostępnym. Wszystkim są znane jego różnorodne właściwości, jak:

  • szczelność,
  • trwałość,
  • doskonała izolacja cieplna,
  • oraz – co może budzić zdziwienie, odporność na ogień.

Drewno i niemal wszystkie jego gatunki, o ile wycinka danego rodzaju drzew jest legalna, można w tej chwili kupić wszędzie. Dobrze zaopatrywać się w ten materiał w sprawdzonych firmach budowlanych, które zapewnią tworzywo najwyższej jakości z certyfikatami, co oferuje na przykład firma Pako-Bud.

Jakie drewno i konstrukcja?

Przy budowie domu drewnianego najistotniejszą kwestią jest oczywiście rodzaj drewna. Bez zorientowania się jakie drzewa są dostępne na rynku, ciężko rozpocząć cokolwiek w związku z budową domu, nawet jeśli zlecimy to specjalnej firmie budowlanej czy cieślom. Zanim zaczniemy jednak wybierać drewno, należy określić konstrukcję naszego domu. Są dwie podstawowe:

  • domy z bali – droższe, bardziej skomplikowane i pracochłonne, wymagające dużej ilości litego drewna, a od budowlańców także wiedzy, precyzji i profesjonalizmu; są jednak bardzo stabilne, trwałe i atrakcyjne;
  • domy szkieletowe – do ich budowy wykorzystuje się deski konstrukcyjne – są mniej trwałe, ale za to prostsze, szybsze i tańsze w budowie, a także charakteryzują się  elastycznością, która pomaga w tworzeniu różnych kształtów i konstrukcji.

Domy z bali wymagają zatem drewna naprawdę solidnego – najczęściej wybiera się świerk, modrzew lub cedr. Są to drzewa iglaste, wyrastające na kilkadziesiąt metrów, dlatego też najlepiej nadają się do budowy domów, których konstrukcja opiera się na długich belkach łączonych ze sobą w specjalny sposób. W przypadku domów szkieletowych największą popularnością cieszą się deski sosnowe, gdyż są najbardziej elastyczne i miękkie, a także pozwalają na tworzenie dowolnych konstrukcji. Sosna raczej nie sprawdzi się dobrze w domach z bali.

Wykończenie

Budując dom drewniany, warto na wstępie zaplanować wykończenie wnętrza. Wymaga ono od nas pewnego wysiłku, bo nie wszystko w domu drewnianym jest proste i łatwe do zaadaptowania. Możliwości wystroju takich domów – w odróżnieniu od murowanych – są mocno ograniczone. Za ściany działowe najlepiej posłużą płyty kartonowo-gipsowe lub pilśniowe, które w prosty sposób można wykończyć boazerią. Na podłodze natomiast dobrze sprawdzą się panele lub deski podłogowe. Wszystkie prace budowlane lub remontowe koniecznie trzeba zakończyć impregnacją domu. Działanie to sprawi, że drewno będzie nam dłużej służyło. Takie zabiegi, jak i wszelkie inne potrzebne do wykonania drewnianych konstrukcji, powinna zapewnić dobra i sprawdzona firma budowlana, jak np. łódzka firma Pako-Bud, która w swej ofercie ma także m.in. skrzyniopalety, palety czy więźby dachowe, przydatne czy wręcz konieczne przy budowie. Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie http://pakobud.com.pl/.