Kiedy warto zdecydować się na drzwi antywłamaniowe?

Włamanie do domu lub mieszkania oraz kradzież naszego mienia to nic przyjemnego. Właśnie dlatego obecnie coraz częściej wybieramy drzwi antywłamaniowe. W sprzedaży możemy znaleźć wiele interesujących propozycji – oczywiście, w wyższych cenach niż w przypadku drzwi standardowych. Kiedy warto zdecydować się na te antywłamaniowe?

Decyzja o zakupie drzwi antywłamaniowych powinna być dobrze przemyślana. Jako że jest to dość duży wydatek, powinniśmy sprawdzić, czy takie drzwi będą nam potrzebne, a jeśli tak, to jaka ich klasa sprawdzi się najlepiej.

Oczywiście, większe ryzyko włamania do mieszkania albo domu mamy wtedy, gdy mieszkamy w nieciekawej dzielnicy, ale to jeszcze o niczym nie przesądza. Również kradzież może zdarzyć się na monitorowanym osiedlu.

Pamiętajmy też o tym, że wbrew pozorom wielu włamywaczy wcale nie forsuje drzwi. Gdy nie będziemy mieli bezpiecznych okien, drzwi tarasowych, drzwi między garażem a częścią mieszkalną, wtedy same drzwi antywłamaniowe mogą nie spełnić swojego zadania.

W sprzedaży możemy znaleźć drzwi antywłamaniowe o różnych klasach. Im wyższa klasa, tym drzwi są bardziej odporne na próby sforsowania przez włamywacza. Certyfikaty wystawiane są przez Instytut Techniki Budowlanej albo Instytut Mechaniki Precyzyjnej – informacje możemy znaleźć także na ich stronach internetowych.

Klas drzwi antywłamaniowych jest 6. Te uznane są za dobre mają klasę 4 lub 3. To odpowiednik dawnej klasy C. Drzwi klasy 4 rekomendowane są do domów wolnostojących, jednorodzinnych. W przypadku domów na osiedlach można zamontować drzwi w klasie 3. Drzwi klasy 5 i 6 to już specjalistyczne, pancerne konstrukcje, które stosowane są do zabezpieczania pomieszczeń i budynków, w których przechowuje się cenne rzeczy.

Drzwi antywłamaniowe to koszt minimum 2 tysięcy złotych, a te lepsze będą kosztował nas nawet około 5 tysięcy. Warto sprawdzić oferty różnych producentów i porównać propozycje – nie tylko pod kątem klasy, ale też innych parametrów, w tym współczynnika przenikania ciepła. Dobre drzwi powinny być nie tylko bezpieczne, ale i ciepłe!