Łazienka – pomieszczenie szczególnie wymagające
Zaprojektowanie łazienki, zwłaszcza niewielkiej, to spore wyzwanie, szczególnie dla osoby niedoświadczonej. Popełnienie jakiegokolwiek błędu w rozmieszczeniu urządzeń sanitarnych i sprzętów może skutkować koniecznością przebudowy łazienki, łącznie z kuciem ścian. Dlatego zanim zaplanujemy umieszczenie prysznica, umywalki i sedesu skorzystajmy z pomocy doświadczonego projektanta i zapoznajmy się z podstawowymi zasadami remontu tego właśnie pomieszczenia.
Mała przestrzeń na wiele urządzeń
Dobrze zaplanowana łazienka powinna mieć strefy funkcjonalne, które porządkują przestrzeń i sprawiają, że jest ona wygodna dla użytkownika łazienki. Są więc trzy podstawowe przestrzenie: umywalkowa, kąpielowa i sanitarna. Umywalka powinna być ustawiona niedaleko wejścia, sedes i bidet z dala od wejścia i umywalki, ale obok siebie, a kąpielowa daleko od możliwych przeciągów. Pomiędzy wszystkimi sprzętami musi być zachowana minimalna odległość. To warunek wygody podczas korzystania oraz czyszczenia urządzeń sanitarnych, podłogi i ścian. Pamiętajmy, że musimy czuć się swobodnie siadając na sedesie, wychodząc spod prysznica czy z wanny, albo wkładając pranie do pralki. Najmniej miejsca potrzebujemy przed miską sedesową, najwięcej natomiast przed kabiną ze skrzydłowymi drzwiami czy wanną.
W łazience zaplanuj też szafki i półki na kosmetyki, chemię czy ręczniki oraz gniazdka elektryczne z dala od wanny czy prysznica, ale w pobliżu umywalki i lustra. Zanim zaczniemy remont trzeba też pomyśleć o systemie wentylacyjnym czy o zastosowaniu urządzeń montowanych podtynkowo.