Starocie – jak je kupować, by zdobiły mieszkanie

Wydawać by się mogło, że moda na nowoczesne wnętrza ma się świetnie. Tymczasem dobrze sprzedają się wszelkie starocie, nie zawsze z bardzo zamierzchłych czasów, ale też autentyczne antyki. Odbiór nowoczesnego wnętrza można bowiem bardzo łatwo przełamać, ustawiając w nim zabytkowy stół czy kredens, wieszając obraz w zdobionej ramie czy układając na półkach bibeloty z długą historią. Eklektyzm bowiem zawsze wygląda ciekawie i sprawia, że chłodne, nowoczesne wnętrze staje się bliskie wspomnieniom z czasów młodości dzieciństwa naszych rodziców czy dziadków.

Jak szukać antyków?

Wszelkich staroci i antyków zwykle szuka się na targach i w sklepach, które specjalizują się właśnie w takim asortymencie. Warto do nich co jakiś czas zaglądać albo szukać informacji o cyklicznych imprezach, na których można wyszperać coś ciekawego. Na początku można wziąć ze sobą osobę doświadczoną, która wie, czemu warto się przyjrzeć podczas zakupu i jak nie dać się nabrać na chwyty sprzedawców. Jednak to Internet, między innymi aukcje, są źródłem wielu fantastycznych mebli czy staromodnych dodatków do wnętrz, a kupowanie online jest prostsze, niż chodzenie od sklepu do sklepu, czy spacerowanie po targowiskach.

Zakup staroci przez Internet

Rynek sprzedaży internetowej w naszym kraju ma się fantastycznie, a fakt, że kupować można nie tylko w sklepach, ale też od osób prywatnych sprawia, że rynek staroci i antyków jest niezwykle ciekawy. Godzinami można szperać na stronach i wyszukiwać przedmioty oraz meble z zamierzchłych czasów. Niestety nie są to produkty tanie, dlatego, zanim zrobimy przelew na czyjeś konto, powinniśmy podejść do zakupów ostrożnie. Zawsze należy dokładnie obejrzeć zdjęcia, a jeśli jest ich za mało, poprosić o dodatkowe. Niektóre starocie, zwłaszcza meble, mogą potrzebować drogiej i długotrwałej renowacji, dlatego im więcej zdjęć, tym większa szansa, że sprzedawca nie oferuje nam korników, rdzy i zmurszałej powłoki. W przypadku wartościowych antyków warto zapytać o jakiś dowód zakupu, by nie narazić się na nieprzyjemności, gdyby okazało się, że rzecz jest kradziona. Jednocześnie jednak warto się spieszyć… Dobrej jakości meble czy dodatki do mieszkań mają wzięcie i znikają z internetowych portali błyskawicznie. Czekanie przez tydzień z nadzieją, że nikt na ofertę się nie połasi, nie jest rozsądne. Przedmioty drogocenne czy delikatne lepiej odebrać osobiście. Kurierzy nigdy nie obchodzą się z paczkami łagodnie i nawet te ze szkłem nie są w ich rękach bezpieczne. Pamiętajcie też, że produkt kupiony przez Internet możecie zwrócić w ciągu 14 dni. W tradycyjnych sklepach nie zawsze jest to możliwe.