Zastosowanie mas uszczelniających

Masy uszczelniające to jeden z podstawowych produktów w dziedzinie chemii budowlanej. Dzięki tego typu materiałom można z łatwością przeprowadzać różnego rodzaju prace remontowe oraz naprawcze. Czym dokładnie charakteryzują się masy uszczelniające, jakie korzyści wynikają z ich stosowania oraz w jakich branżach i do jakich celów można je wykorzystać?

Rodzaje, właściwości i zalety mas uszczelniających

Masy uszczelniające to materiały charakteryzujące się wysokim stopniem plastyczności wykorzystywane do wypełniania różnego rodzaju dylatacji. Na rynku dostępnych jest wiele gatunków mas. Są to produkty akrylowe, które można łatwo malować, a także wyjątkowo twarde masy poliuretanowe. Do najbardziej uniwersalnych materiałów tego typu należą jednak masy silikonowe o wszechstronnym zastosowaniu i licznych zaletach. Charakteryzują się one wysoką elastycznością oraz przyczepnością do różnych powierzchni, są odporne na warunki atmosferyczne. Aby mieć pewność co do trwałości i niezawodności wybranej masy, warto korzystać z produktów renomowanych marek. Profesjonalni producenci – czego przykładem jest firma Larkis specjalizująca się w produkcji uszczelek silikonowych i gumowych – oferują masy uszczelniające produkowane z wysokiej jakości elastomerów plastycznych. Tego typu produkty odznaczają się dużą wytrzymałością i możliwością stosowania w szerokim przedziale temperatur. Dobra masa uszczelniająca powinna również zapobiegać wchłanianiu wody, dzięki czemu skutecznie zabezpieczy powierzchnie metalowe przed korozją.

Do czego wykorzystuje się masy uszczelniające?

Masy uszczelniające znajdują zastosowanie nie tylko przy uszczelnianiu, czyli wypełnianiu różnego rodzaju szczelin i dylatacji, ale również przy spoinowaniu oraz pracach montażowych. Wysoka wytrzymałość i elastyczność mas pozwala na zabezpieczanie oraz mocowanie zarówno elementów nieruchomych, jak również części ruchomych. Preparaty silikonowe i inne materiały uszczelniające znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej, gdzie służą do wypełniania szczelin montażowych i dylatacji w trakcie prac remontowych, np. przy montażu wanien, kabin prysznicowych i innych sprzętów łazienkowych. To również ważny element połączeń rur i innych elementów konstrukcji budowlanych. Jak się jednak okazuje, masy uszczelniające wykorzystywane są również w wielu innych branżach. Mają one istotne znaczenie szczególnie w szeroko pojętej mechanice, gdzie konieczne jest uszczelnianie i mocowanie elementów nieruchomych i ruchomych poprawiające wydajność pracy wielu maszyn i urządzeń oraz skutecznie zapobiegające ich awariom. Przykładem może tu być zastosowanie mas uszczelniających w motoryzacji, np. do uszczelniania karoserii i innych części samochodowych. Oprócz tego masy uszczelniające znajdują zastosowanie w stolarce drzwiowej i okiennej.