Czym jest umowa deweloperska przy zakupie nowego mieszkania?

Dzisiaj klienci zainteresowani zakupem nowego mieszkania mogą zrobić to znacznie bezpieczniej niż przed laty. Jednym z dokumentów, który podnosi bezpieczeństwo transakcji, jest umowa deweloperska. Co warto o niej wiedzieć?

W 2012 roku została wprowadzona tak zwana Ustawa deweloperska, która zmieniła zasady sprzedaży i kupna mieszkania na rynku pierwotnym. Od tego czasu każdy deweloper musi stosować się do jej zapisów. Wśród obowiązków wprowadzonych przez Ustawę deweloperską znalazł się także ten dotyczący konieczności podpisania umowy deweloperskiej w postaci aktu notarialnego.

Czym jest umowa deweloperska?

Umową deweloperską nazywa się rodzaj umowy, jaką podpisują deweloper ze swoim klientem, która pełni rolę umowy przedwstępnej. Umowa ta zobowiązuje strony do dotrzymania zobowiązania sprzedaży – kupna, a w przeciwnym przypadku przewiduje określone kary umowne.

W umowie deweloperskiej zawiera się jak najwięcej szczegółów dotyczących transakcji, a także nieruchomości, która jest jej przedmiotem. Są to między innymi dane o:

  • koszcie nieruchomości
  • dacie ukończenia inwestycji
  • dacie przeniesienia prawa własności
  • standardzie mieszkania
  • wykończeniu mieszkania
  • metodzie pomiaru powierzchni mieszkania
  • otoczeniu budynku

Kto płaci za podpisanie umowy deweloperskiej u notariusza?

Zgodnie z zapisami Ustawy, koszty związane z podpisaniem aktu notarialnego przy umowie deweloperskiej ponoszą zarówno deweloper, jak również kupujący, dzieląc się nimi po połowie. Koszty podpisania umowy deweloperskiej zależne są od aktualnej ceny taksy deweloperskiej, a także od wartości nieruchomości. W przypadku mieszkania w cenie do 1 miliona złotych, będzie to koszt powyżej 1-2 tysięcy złotych.

Podpisanie umowy tego typu jest zatem bardzo ważne wtedy, gdy chcemy zdecydować się na zakupienie nowej nieruchomości od dewelopera. Dzięki niej transakcja ta może być jeszcze bezpieczniejsza, dlatego też wtedy, gdy uda nam się znaleźć wymarzone „M”, warto od razu zdecydować się na sygnowanie tego typu dokumentu.