Jak dbać o bramę garażową?

Podczas codziennego otwierania i zamykania bramy, kierowcy często zapominają o tym, że trzeba o nią odpowiednio dbać, by przez lata służyła bez zarzutu. Jej świeży wygląd zachowa się dzięki regularnemu czyszczeniu, natomiast sprawna mechanika wymaga cyklicznego smarowania elementów ruchomych. Szczególna pielęgnacja wymagana jest zimą, kiedy brama może zostać uszkodzona przez wilgoć i niskie temperatury.

Pielęgnacja bramy

Podstawą wieloletniego funkcjonowania każdego rodzaju bramy garażowej jest przeprowadzanie przeglądów i konserwacji, podczas których można wyregulować automatykę i wymienić zużyte uszczelki. W ten sposób nie doprowadzimy do większych problemów, które wymagałyby poważniejszych napraw przy poniesieniu wyższych kosztów. Od czasu do czasu należy także przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne za pomocą miękkiej szczotki lub suchej ściereczki oraz środka czyszczącego. Bardzo ważne jest sprawdzenie prowadnic, w których mogą gromadzić się brudy. Utrzymywanie bramy w czystości sprawi, że szybko nie straci ona swojego pierwotnego wyglądu i oryginalnego koloru.

Samodzielne działania konserwacyjne

Po oczyszczeniu trzeba także nasmarować zawiasy, sprężyny i inne ruchome części. Przeważnie producenci bram dołączają informację o tym, jakich środków używać i gdzie je nakładać. Nie wolno smarować rolek, ponieważ wpłynie to na pracę bramy i tym samym doprowadzi do jej rozregulowania. Samemu można także sprawdzić, czy zabezpieczenia bramy działają bez zarzutu. Polega to na położeniu przeszkody i uruchomieniu automatyki. Pracownik firmy PHUT Jachimczak Bartosz w Czeladzi tłumaczy:

“Brama powinna cofnąć się po napotkaniu przeszkody. Należy także kontrolować, czy brama bez problemu porusza się po prowadnicach. W przypadku wystąpienia jakichś problemów może być potrzebny serwis”.

Czego unikać podczas mrozu?

Bramy garażowe potrzebują pielęgnacji szczególnie zimą. Podstawą jest odśnieżanie oraz usuwanie błota z pobliża bramy. Jeśli przymarznie ona do podłoża, mogą wystąpić problemy z otwieraniem, co w niektórych przypadkach skutkuje zepsuciem mechanizmu. Ochrona przed wilgocią nie dopuści do pojawiania się rdzy. Śnieg należy regularnie usuwać z fotokomórek zamontowanych na zewnątrz, ponieważ może to zaburzyć właściwe działanie. Przy dużym mrozie nie powinno się zbyt długo zostawiać bramy otwartej, ponieważ prowadzi to do uszkodzenia części elektronicznych. Ważne jest także odśnieżanie pojazdu, by w pomieszczeniu nie było zbyt dużo wilgoci.