Jak okoliczna zieleń wpływa na wartość nieruchomości?

Na cenę nieruchomości duży wpływ ma jej położenie. Najdroższe mieszkania znajdziemy w centrach miast, gdzie jest spory dostęp do sklepów, urzędów, szkół i punktów usługowych. Jednak coraz więcej nabywców decyduje się na zakup nieruchomości z dala od miejskiego zgiełku. Czy otoczenie zieleni ma wpływ na ostateczną cenę? Przeczytasz to w poniższym artykule.

Dlaczego w centrach jest tak mało zieleni?

Różne formy miejskiego planowania doprowadziły do tego, że centra dużych miast mają przesyt budynków i niedobór zieleni. Mocno przyczynił się do tego rozkwit technologii wielkiej płyty, która przysłoniła mniejsze budynki, spokojniejsze okolice, a także parki i skwery. Dopiero ostatnie dziesięciolecia zaczęły to równoważyć i obecnie nowe inwestycje przeważnie uwzględniają tereny zielone między budynkami. Deweloperzy zaczęli dbać o to, aby ich inwestycje miały nowoczesny, ekologiczny charakter, dzięki czemu oprócz nowych mieszkań nabywcy otrzymują miłą dla oka i zdrową dla organizmu okolicę. Taki sprzedawca jest lepiej postrzegany, ale także ma powody, by podnieść ceny mieszkań.

Zielona okolica i dobry dojazd do centrum

Przeważnie większa odległość od centrum i prestiżowych okolic zmniejsza wartość inwestycji. Wielu nabywców jest z tego powodu zadowolonych, ponieważ zależy im na bliskości zieleni, czystym powietrzu i przestrzenności. Jednak z drugiej strony brak rozwiniętej infrastruktury z pewnością zniechęci część klientów. Specjalista z firmy EKO-BUD Deweloper mówi: “Atrakcyjne są inwestycje położone w takich miejscach, gdzie jest zieleń, ale również możliwość dojazdu do sklepów, szkół czy punktów usługowych poprzez komunikację miejską lub własnym samochodem po nowych, asfaltowych drogach. Dlatego skwery i parki położone między blokami czy zielona okolica mogą, lecz nie muszą wpłynąć na podwyższenie ceny”.

Czego oczekują nabywcy?

Nabywcami nowych mieszkań przeważnie są ludzie młodzi, a większość z nich to młode małżeństwa. Poza indywidualnymi wymogami dotyczącymi przestrzeni mieszkalnej nabywcy oczekują ścieżek spacerowych, gdzie będą mogli chodzić z dziećmi oraz okolicznych placów zabaw. Oczywiście zielona okolica powinna być położona z dala od dużych zakładów przemysłowych generujących potężne hałasy i nieprzyjemne zapachy. Dobrze zaplanowana inwestycja w otoczeniu zieleni może sprawić, że mieszkania będą droższe nawet o 20%. Jak już wspomnieliśmy, cena jest zależna także od wielu innych czynników, dlatego trudno brać pod uwagę tylko ten jeden aspekt.