Jak oszczędzać na usługach dźwigowych?

W przypadku niektórych robót budowlanych, na przykład stawiania wieżowców, niezbędne jest użycie dźwigu. Również w przypadku stawiania mniejszych budowli może być konieczne użycie żurawia lub mini żurawia. Koszt zakupu i użytkowania tego typu sprzętu może być całkiem spory. Istnieją jednak możliwości, które pozwolą zaoszczędzić na usługach dźwigowych.

Zakup lub wypożyczenie dźwigu to niemały wydatek. Nie warto oszczędzać na wszystkim, ponieważ może okazać się, że zbytnia oszczędność doprowadzi do zwiększonych kosztów na późniejszym etapie prac, na przykład w związku z koniecznością wprowadzenia zmian lub naprawy uszkodzeń. Jednak istnieje kilka możliwości, które pozwalają na zmniejszenie kosztów użycia dźwigu.

Dopasowanie sprzętu do specyfiki prac

Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac warto zastanowić się, jakiego sprzętu będziemy potrzebowali. W niektórych przypadkach, na przykład podczas stawiania bardzo wysokich obiektów, może być niezbędne użycie wyspecjalizowanego żurawia o dużym zasięgu. Jeśli stawiany obiekt jest mniejszy lub dźwig potrzebny jest do prac wykończeniowych warto rozważyć zakup lub wypożyczenie mini żurawia. Będzie on zdecydowanie lepiej sprawdzał się na niewielkich powierzchniach, gdzie wymagana jest duża mobilność.

Zakup czy wypożyczenie?

Warto również przekalkulować, czy bardziej opłaca się zakup czy wypożyczenie sprzętu. Jeśli planujemy wiele różnych prac, w których żuraw będzie niezbędny bardziej opłacalny będzie zakup. Kiedy dźwig przyda się nam do jednorazowego zlecenia – zdecydowanie lepiej go wypożyczyć. W przypadku zakupu musimy również wziąć pod uwagę koszty przetrzymywania i serwisowania urządzenia. Wynajem pozwoli je zmniejszyć – po zakończeniu prac można zwrócić dźwig, nie martwiąc się o jego dalszy los.

Wynajem dźwigu razem z wykwalifikowanym pracownikiem

Jeśli firma nie posiada odpowiednio przeszkolonego pracownika warto rozważyć wynajęcie dźwigu razem z osobą posiadającą kompetencje do przeprowadzenia prac dźwigowych. Pracownik z małym doświadczeniem może spowodować szkody, które w konsekwencji mogą słono kosztować. Wynajęcie sprzętu razem z operatorem pozwoli uniknąć nieprzewidzianych wydatków. Tego typu usługi oferuje między innymi firma Mini Żurawie, oferująca żurawie firmy Maeda.

Znajomość wymaganych zezwoleń i przepisów

w przypadku wynajmu usług dźwigowych wraz z niezbędnym sprzętem ważne jest, aby dostawca znał przepisy i posiadał wymagane zezwolenia. Warto również spytać o ubezpieczenie – na niektórych kwestiach nie warto oszczędzać, ponieważ w konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń może nas to słono kosztować. Wykwalifikowany operator, sprawna maszyna i wymagane pozwolenia pomogą na szybkie i bezpieczne przeprowadzenie prac, a tym samym znaczne oszczędności – wówczas będziemy pewni, że nic złego nie powinno się wydarzyć.