Dachówka czy blachodachówka. Co wybrać?

Wybór pokrycia dachowego nie jest rzeczą łatwą, a przecież decyduje o komforcie i estetyce budynku. Wpływ na tę decyzję ma wiele czynników, takich jak uwarunkowania wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, konstrukcja więźby czy też budżet. Do najpopularniejszych pokryć dachowych należy dachówka ceramiczna oraz blachodachówka. Jak wypada porównanie tych dwóch materiałów?

Blachodachówka

Blachodachówka cieszy się dużą popularnością jako tańsza alternatywa dla dachówki ceramicznej. Wysokiej jakości dachówki z blachy faktycznie pod wieloma względami nie ustępują swoim ceramicznym odpowiednikom. Takie pokrycie zapewnia szczelność dachu i chroni go przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć. Wysoką trwałość i odporność materiału zapewniają dodatkowe zabiegi, np. obustronne ocynkowanie. Powłoki lakiernicze i różnego rodzaju posypki, a także bogaty wachlarz kolorów sprawiają, iż blachodachówka prezentuje się niezwykle efektownie i pasuje do budynków utrzymanych w różnym stylu. Niewątpliwie do największych atutów blachodachówki należy jej niewielki ciężar. Podczas gdy waga metra kwadratowego dachówki ceramicznej to nawet kilkadziesiąt kilogramów, w przypadku blachodachówki wyniesie ona zaledwie kilka kilogramów. Co to oznacza w praktyce? Lżejsze pokrycie dachowe nie wymaga specjalnych wzmocnień konstrukcji, co generuje oszczędności na zakupie elementów konstrukcyjnych więźby dachowej. Pozwala to również na renowację starych dachów. Ponadto dachówki blaszane mogą być również stosowane do pokrycia bardzo stromych dachów. Niestety, nawet najlepszej jakości blachodachówka będzie miała pewne wady, szczególnie w zakresie izolacyjności akustycznej i termicznej. Właściwości i grubość tego materiału sprawiają, że może on niedostatecznie tłumić hałas wywoływany np. przez opady deszczu. Co więcej, blacha nagrzewa się mocniej niż ceramika. Mankamenty te będą odczuwalne zwłaszcza na poddaszach, których komfort użytkowania może zostać obniżony przez odgłosy spadających kropli deszczu oraz wysoką temperaturę panującą we wnętrzach w słoneczne dni.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna jest przez wielu uznawana za najlepsze rozwiązanie w dziedzinie pokryć dachowych. Przede wszystkim jest to produkt bezkonkurencyjny pod względem trwałości, którą szacuje się nawet na ponad 100 lat. To właśnie na dachówki ceramiczne otrzymamy zatem najlepsze i najdłuższe gwarancje. Doskonałe parametry techniczne ceramiki sprawiają, że tego typu dachówki skutecznie zapobiegają stratom ciepła i tłumią hałasy. Są one również przyjazne dla zdrowia i środowiska, zapewniając dobrą wentylację i tworząc we wnętrzach przyjazny mikroklimat. Nie bez znaczenia są też wyjątkowe walory estetyczne dachówki ceramicznej.

“Na uwagę zasługuje także mały format tych materiałów. – Dodaje specjalista z Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux. – Niewielkie rozmiary dachówki ceramicznej umożliwiają wykańczanie nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji obejmujących liczne spady i załamania dachu, ograniczając przy tym straty materiału. Inaczej jest w przypadku blachodachówki, którą montuje się w postaci arkuszy o większej powierzchni. Tutaj straty materiałowe, a co za tym idzie koszty zakupu i montażu pokrycia będą większe. Niewielki format dachówki ceramicznej pozwala również na sprawne przeprowadzanie remontów i wymianę uszkodzonych elementów w poszczególnych partiach dachu”.

Nie oznacza to jednak, że dachówki ceramiczne nie są pozbawione wad. Głównym mankamentem tego typu pokryć ograniczającą nieco jej zastosowanie jest duży ciężar – więźba pod tę dachówkę wymaga specjalnych wzmocnień i odpowiednio przygotowanych krokwi oraz wiązarów. Podsumowując, dachówka ceramiczna to rozwiązanie najwyższej klasy, natomiast blachodachówka to lekkie pokrycie będące dobrym kompromisem pomiędzy jakością a ceną.