Frezarki i ich znaczenie przy prowadzeniu prac obróbczych

Frezarki to narzędzia, które służą do obróbki skrawaniem, a więc do usuwania warstw materiału określanych jako naddatek. Obróbka odbywa się przy pomocy frezu, wieloostrzowego narzędzia skrawającego o ruchu obrotowym. Frezarki kojarzą nam się zwykle w pierwszej kolejności z obróbką drewna, jednak na rynku dostępne są narzędzia, którymi możemy kształtować nawet beton. To właśnie na frezarkach do betonu skoncentrujemy się w naszym artykule.

Charakterystyka frezarek do betonu – podstawowe parametry

Zanim przejdziemy do kwestii zastosowania frezarek do betonu, opowiedzmy pokrótce o charakterystyce tych narzędzi. Frezarki do betonu to narzędzia zasilane prądem elektrycznym lub narzędzia spalinowe. Frezarki elektryczne są wykorzystywane częściej i chętniej, ponieważ przy pracy z nimi operator nie jest narażony na nieprzyjemny zapach spalin. W niektórych miejscach nie ma jednak możliwości pracy z narzędziami elektrycznymi. Gdy wybieramy frezarkę do betonu, zwracamy uwagę na szerokość roboczą (zwykle około 200-300 mm) oraz głębokość frezowania (zwykle 2,5-10 mm). Powinna nas zainteresować także wydajność frezowania, która wyrażana jest w metrach kwadratowych na godzinę.

Zastosowanie frezarek do betonu

Frezarki do betonu są wykorzystywane nie tylko do wyrównywania powierzchni w nowo powstających obiektach, ale także przy remontach. Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent, frezarki do betonu wykorzystywane są nie tylko do wyrównywania samego betonu, ale także do usuwania starych warstw farb, lamperii, czy tynków. Dobrej jakości frezarki sprawdzonych producentów radzą sobie z usuwaniem nawet trudnych do zeszlifowania powłok. Wykonanie tych samych prac przy użyciu narzędzi manualnych zajęłoby zdecydowanie więcej czasu, a czasem byłoby wręcz niemożliwe, dlatego chętnie decydujemy się na wypożyczenie frezarek podczas remontu domu, mieszkania, obiektu użytkowego. Frezarki do betonu mogą pomóc w zwiększeniu szorstkości powierzchni, by przygotować ją do wykończenia, zwiększając przyczepność.

Bliźniacze narzędzie: szlifierka do betonu

Podobnym narzędziem o podobnym zastosowaniu są szlifierki do betonu. Te również wykorzystywane są do obróbki powierzchni betonu i przygotowywania ich do wykończenia różnymi materiałami. Różnica między frezarką a szlifierką tkwi w tym, że w pierwszym narzędziu obróbka wykonywana jest za pomocą frezu (w dużym uproszczeniu: obracającego się wokół własnej osi wału wyposażonego w ostrza), a w szlifierce obróbka odbywa się przy użyciu tarczy. Najczęściej wykorzystywane są tarcze w postaci kamieni szlifierskich.