Jaką odmianę drewnianego surowca najlepiej zastosować w procesie budowy domu?

Proces budowy domu z drewnianych elementów to taki krok na który zdaje się stawiać coraz większe grono różnych osób. Niezwykle ważnym elementem dla tego procesu jest rozważne podejmowanie decyzji co do kwestii, jakiego rodzaju drewna postanowimy użyć w kontekście budowy naszego domu.Ogromnym błędem, według ekspertów, jest użycie pod budowę domu drewna niestruganego i niesuszonego. Na poziomie pozornych oszczędności obniża to cenę budowli, jednakże drewno tego typu nie jest dobrym materiałem, gdyż ma zdecydowanie niższą wytrzymałość na zgięcia, nośność także jest daleka od ideału, a wilgoć w nim obecna wnika w wełnę mineralną.

Sosna, świerk? Poddajemy weryfikacji cechy rozmaitych materiałów drewnianych.
Ze względu na swe rozmaite właściwości, takie jak łatwość ewentualnej obróbki czy wytrzymałość, do budowy konstrukcyjnych elementów najlepiej nadaje się drewno sosnowe. W kontekście poszukiwania drewna do elementów niekonstrukcyjnych warto zdecydować się na świerk, który jest drewnem mniej elastycznym.
Przy zakupie materiałów konstrukcyjnych warto zwrócić uwagę na wilgotność. Drewno należałoby dobrze wysuszyć, najlepiej przy użyciu rozwiązania komorowego. Proces ten zapewnia, że drewno użyte do budowy domu będzie wolne od zarodników pleśni grzybów lub różnego rodzaju owadów.Jeśli stawiamy na bezpieczeństwo mieszkania i mielibyśmy ochotę zmniejszyć stopień ryzyka zapalenia się domu, wybierajmy zdecydowanie drewna strugane. Po powierzchni chropowatej ogień rozchodzi się mniej intensywnie, w związku z czym czas reakcji będzie dłuższy.